ANDRIJA MIKULIĆ: “U teatru Bandića i Hasanbegovića mi ne želimo sudjelovati”

MIKULIĆ OŠTRO NA BULJA: Pozivam DORH i USKOK da istraže Bulja za dva slučaja

Proračun koji u četvrtak stiže u zagrebačku Gradsku skupštinu je racionalan i stabilizirajući, kazao je uoči sjednice predsjednik Skupštine Andrija Mikulić.

Piše: Kristina Bokanić

Iako je ovo tek prvo čitanje, HDZ od zacrtanih kapitalnih investicija ne odustaje, obećaje Mikulić.

“One su bitne i posebno one kapitalne investicije koje su bitne za građane grada Zagreba”. Stranka će, tvrdi, zuzeti stav o proračunu tek nakon prvog čitanja – ovisno o mogućim amandmanima.

Podsjetio je da se ovim proračunom planira zaduženje od 250 milijuna kuna te povećanje sredstava za 4 nova ureda. Inače, osim proračuna na dnevnom redu su ukupno 32 točke. Po svemu sudeći, ni ovaj četvrtak sjednica neće biti dovršena, već će se nastavak prebaciti na ponedjeljak.

O trzavicama na relaciji Bandić – Neovisni za Hrvatsku Mikulić nije htio. “U teatru Bandića i Hasanbegovića mi ne želimo sudjelovati. To je tema o kojoj dva koalicijska partnera trebaju razgvarati. HDZ tu temu nije ni započeo pa u tome ni ne treba sudjelovati. A oko toga da li je nešto spomenik ili bista o tome imate tumačenje ljudi koji su za to zaduženi”.

Komentirao je 6-postotno smanjenje sredstva za rad mjesne samouprave. “Apsolutno. Nije problem što će u pojedinim Vijećima imati više sredstava problem da li ćete imati ljude koji će smisliti kako da se ta sredstva utroše. To je ključan problem Zagreba što znači ako stavite veći proračun na stol ako nemate kadrove koji mogu smisliti program da ta sredstva utroše”.

Osvrnuo se i na zamjenu nekretnina između Grada Zagreba i ministarstva. On to opravdava, ukoliko se napušteni objekti stavljaju u funkciju javnosti. Poput recimo kavane Korzo.

“Znate da taj prazan prostor već godinama zjapi prazan. Mi takvu jednu kavanu u Zagrebu moramo imati. Ako je to taj prostor ja ću to sa dvije ruke podržati, pa mi se nalazimo u metropoli”.

Nije mu jasno niti zašto su se promijenili kriteriji za dodjelu stanova u Podbrežju. Podsjetimo, stanovi su prvotno bili namijenjeni za socijalno ugrožene obitelji i znanstvene novake.

“Nama se objašnjavalo da su to kriteriji gdje će znanstveni novaci imati priliku rješiti svoje stambeno pitanje. Sad vidim u materjalima te cijene su više nego one koje se kreću na drugim dijelovima i uz to se mijenjaju kriteriji, zašto”, rekao je Mikulić.

Na prošloj sjednici napokon je uvedeno elektroničko glasovanje, dok će se na ovoj u četvrtak omogućiti zastupnicima da se prijavljuju i za pojedinačne rasprave. Cijeli sustav stajao je nešto manje od milijun i 500 tisuća kuna, bez PDV-a.