AFERA “PANAMA PAPERS”: Hoće li na kraju pasti velike “mačke” – moćnici koji su prali milijune?

novac, mačak, ilustracija

Mjesecima će curiti podati iz afere “Panama papers” koji pokazuju kako oni koji imaju, mogu imati i više izbjegavajući plaćanje poreza i skrivajući milijune preko off shore tvrtki a za koje se postavlja pitanje jesu li stečeni pošteno.

Istrage traju, naš ministar financija hvali Ured za sprečavanje pranja novca, a Islanđani traže ostavku svog premijera čije se ime našlo u dosad najvećem curenju podataka. Iscurili su iz tvrtke Mossack Fonseca sa sjedištem u Panami u kojoj odbacuju optužbe da stoje iza bilo kakvih nelegalnih radnji, prenosi Media servis.

Šef Vlade na Islandu Sigmundur Gunnlaugsson izgubio je vjerodostojnost, tvrde tisuće građana Reykjavika koji su mu na prosvjedu dali crveni karton, a oporba zatražila nove izbore. Sporno je što je 2007. sa suprugom na Britanskim Djevičanskim Otocima osnovao tvrtku s milijunskom imovinom, da bi joj za dolar, dvije godine kasnije, prepustio svoj udio. Uz to je, navodi se, pregovarao s bankama koje su mogle utjecati na poslovanje tvrtke koja je navodno ulagala u bankarski sektor u zemlji.

“Ništa nelegalno, nikad nisam tajio svoju imovinu!” brani se premijer tvrdeći da su mu interesi Islanđana uvijek bili ispred svega.

“Sasvim sigurno neću odstupiti. Ona je od početka plaćala sve poreze, tako da ovdje nije riječ o izbjegavanju plaćanja poreza, čak niti plaćanju manjeg poreza u inozemstvu, jer riječ je o kompaniji koja je od početka oporezovana na Islandu”.

Da je riječ o besmislicama, tvrdi i obitelj nogometaša Messija odbacujući tvrdnje o poreznoj utaji. Sve je čisto, poručuje i Michael Platini. Osobe bliske francuskoj desničarskoj obitelji Le Pen našle su se na “listi”.

Prijatelj Vladimira Putina, članovi obiteljski kineskih dužnosnika, saudijska kraljevska obitelj, Al Assad, Gadaffijevi… Sva sila političara ili bliskih im osoba iz raznih dijelova svijeta i vrlo različitih režima našla je svoje mjesto u 11,5 milijuna dokumenata na kojima radi Međunarodna udruga istraživačkih novinara i sto medija.

Panama želi utvrditi jesu li počinjena kaznena djela, porućuje predsjednik Juan Carlos Varela:

“Saveznici smo svim zemljama u borbi za transparentnost financijskog sustava…Pozdravljamo svaku istragu istrage koja štiti i nas i svjetski financijski sustav”.

“Mossack Fonseca” odbacuje silne optužbe na svoj račun i tvrdi da je žrtva hakera. Poručuje da osnivaju offshore kompanije za klijente iz različitih razloga i rade za one koji žele neutralan pravni i porezni režim koji ne šteti ulagačima.

“Sve je po zakonu”, kažu. No dokumenti otkrivaju da je ured radio i s tvrtkama koje su se našle pod sankcijama ili su na američkoj crnoj listi. Nekoliko zemalja pokrenulo je istrage.

A u medijima se spominju tri tvrtke i više osoba iz Hrvatske. Ministar financija Zdravko Marić kaže da su sve službe umrežene i surađuju s inozemnima.”Sve u skladu s procedurama i protokolima. Postupat ćemo kako dođu određeni zahtjevi i upiti, sve naše službe i ljudi, odgovorno i u skladu s procedurama koje su potpisane, da se određene stvari ne smiju javno komunicirati”, poručio je.

Marić hvali rad Ureda za sprečavanje pranja novca koji je priopćio da je u posljednje četiri godine blokirao 203 milijuna kuna sumnjivih transakcija.

Od britanskog premijera Davida Camerona, čiji se pokojni otac također spominje u dokumentima, glas otočke javnosti ali i oporba traže da obustavi praksu poreznih oaza za bogate u prekomorskim teritorijima. Iz EK stigla je poruka da bi tvrtke trebale plaćati porez tamo gdje ostvaruju profit i da to područje definitivno treba bolje urediti.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!