50. ŠOKAČKO SIJELO U ZAGREBU: Na Trgu bana Jelačića zaplesao i gradonačelnik Bandić

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Na zagrebačkom Trgu Josipa bana Jelačića predstavljena je tradicijska manifestacije 50. Šokačko sijelo u kojoj je sudjelovao i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji je i zaplesao u narodnoj nošnji.

Šokačko sijelo je najstarija i najveća manifestacija tradicijske kulture Županjskog kraja. Dobitnik je brojnih priznanja iz kojih bi izdvojili nagradu Hrvatske turističke zajednice „Antun Štifanić“ za izniman doprinos razvitku turizma u RH za 2000. godinu, te nagradu „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske“ u organizaciji Klub članova „Selo“ – „Zlatna povelja“ u kategoriji manifestacija.

U proteklih 50 godina (pola stoljeća) prikazuje se sva raskoš bogatstvo i ljepota izvornih slavonskih nošnji, kulturne baštine, folklora, narodnog stvaralaštva te bogatstva Šokadije. U Razdoblju od 18. – 28. veljače grad Županja je domaćin brojnih priredbi i nastupa, kazališnih predstava, izložbi, večeri folklora i poezije, te izbora najljepše djevojke u narodnoj nošnji „Šokački cvit“ a sve u iščekivanju mimohoda konjanika i u svečano ruho urešenih konjskih zaprega, te velike i vesele pokladne povorke ulicama grada. „Šokačko sijelo“ uvijek završava utorkom „Seljačkom zabavom“ pred korizmenu čistu srijedu ili Pepelnicu, te na taj način označava početak korizme.

Uz pokladne običaje, ova je manifestacija uvijek sadržavala i prezentaciju nekih drugih izvornih folklornih sadržaja, primjerice običaje kroz godinu i običaje koji prate čovjekov život. Kroz „Večeri folklora“, pružena je prilika kulturno – umjetničkim društvima da na pozornici pokažu tradicijske plesove, pjesme i svirke, te ožive već pomalo zaboravljene narodne običaje kao kontrast današnjoj životnoj trci (poput šokačkih svatova, pečenja rakije, žetvenih običaja, branja kukuruza, kupljenja žira po našim hrastovim šumama, divana, čijala i moba).

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Večeri folklora su dokazale da je folklor nepresušno i bogato vrelo ovog naroda koje oplemenjuje duhom koji izvire iz svakog tona, pokreta u plesu ili trenutka običaja, dok su žice tambure samičara i tamburaša ustreptale mnoga srca. Najmlađi se okupljaju na „Malom šokačkom sijelu“ i „Malom literarnom sijelu“, dok se starije generacije književnika i pučkih pisaca već dugi niz godina okupljaju na „Večeri pučkih pisaca“.

Turistička zajednica grada Županje u okviru programa „Šokačkog sijela“ zadnjih deset godina organizira tradicijski sajam, koji od 2010. godine nosi naziv „Sajam Zlatne niti“. Sajam je zamišljen kao mjesto susreta, druženja, razmijene iskustva, znanja, ideja i vještina s ciljem promocije tradicijskih zanata, razvoja ruralnog turizma, poticanja ekološke poljoprivrede i zaštite kulturne baštine.

Od 1987. godine u program „Šokačkog sijela“ ulazi „Večer uz tamburu“, prva takve vrste u Hrvatskoj. Županja kao kolijevka sviranja na tamburi na taj način dobiva priredbu na kojoj nastupaju poznati tamburaški sastavi ali i mali, školski sastavi, kao dokaz budućnosti sviranja tambure, te veliki tamburaški orkestri. Jedan od tradicijskih događaja Slavonije od posebne vrijednosti je „Pokladno jahanje“ koje, kao stari narodni običaj, vuče korijene iz vremena kada su graničari na Savi čuvali granicu od Turaka, a danas jahači jašući uz pjesmu i pokladno raspoloženje najavljuju početak „Šokačkog sijela“.

Sav trud Županjaca u očuvanju neprocjenjive kulturne baštine Šokaca izlazi na vidjelo tijekom ove svečanosti temeljene na raskoši i bogatstvu slavonske tradicije. Kao iz muzeja otete, ulicama grada prolaze raskošno ukrašene kočije i konji, a njima upravljaju ponosni kočijaši odjeveni u najljepše slavonske nošnje. Pokladnu povorku, uvijek atraktivnu gostima od kud god da stigli, neizostavno prate odgovarajući običaji poput slavonske svinjokolje. Svo to šarenilo svake godine dodatno upotpune i gostujuće folklorne skupine iz ostalih dijelova Hrvatske i inozemstva.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/milan.bandic.3/posts/1232386736853463″ bottom=”30″]