101 KOMBINACIJA: Je li pametno dati HEP-ove dionice za INA-u?

hrvatska elektroprivreda, hep, zagreb

Još se ne zna model za INA-u koji je premijer obećao objaviti do kraja godine. Prema pisanju Večernjeg lista spominje se prodaja dionica HEP-a. Je li to pametna ideja? Procjenjuje se da za otkup od MOL-a, ako Mađari pristanu, treba dati dvije milijarde eura.

Izvješće: Media servis

Najbolje rješenje bio bi dogovor Vlade i MOL-a oko poslovanja kompanije, smatra Ljubo Jurčić ekonomski stručnjak, političar i ministar u Račanovoj vladi koja je prva krenula u prodaju dionica INA-e, a koja se nastavila predajom upravljačkih prava Mađarima u vrijeme Sanaderovog HDZ-a. Mišljenja je da nikako ne bismo smjeli prodavati HEP-ovih 25 posto dionica da bismo otkupili INA-u od MOL-a.

“Mislim da treba prigušiti emocije oko INA-e, treba više pristupiti s razumom i kalkulacijom, uzimajući u obzir postojeću situaciju u Hrvatskoj, razvoj situacije na naftnom i energetskom tržištu u Hrvatskoj i svijetu i odrediti zajednički cilj poslovanja INA-e i u skladu s njim najbolje rješenje dogovora između dva partnera”, objašnjava Jurčić.

Za Media servis komentirao je i teze da nas otkup ne bi dodatno zadužio.”Ne može država biti vlasnik, a da netko drugi plati. Onaj tko plati dionice, taj je vlasnik. Ovdje bi država izgubila dio vlasništva nad HEP-om, a povećala dio vlasništva nad INA-om. Ono sve što joj pripada, profit i gubitak, to pripada jednom od vlasnika u ovom slučaju državi”, dodaje Ljubo Jurčić.

Ne ulazeći u model financiranja, naftni stručnjak Jasminko Umičević smatra da je otkup dionica od MOL-a jedino rješenje:”Mislim da je to jedno od rješenja i u ovom trenutku nakon arbitražne presude i okolnosti koji su doveli do arbitražne presude to je jedino optimalno rješenje za Republiku Hrvatsku zbog energetske sigurnosti i stabilnosti u državi”, komentira Jasminko Umičević.

Najbolji način za upropastiti dvije tvrtke je da spojite jednu koja je relativno uspješna s drugom koja je u kolapsu, rekao je Media servisu Vjeran Piršić iz Eko Kvarnera.”To je industrija koja će nesporno ići u svoj kolaps sljedećih par desetljeća zbog klimatskih promjena i kraja ere fosilnih goriva i ta investicija znači uvod u ekološku i ekonomsku katastrofu Republike Hrvatske. Ekonomski ćemo ulagati u tehnologije koje se napuštaju u zemljama,a ekološki znači da će ta industrija proizvoditi s niskim ekološkim standardima da bude konkurentna”, rekao je Piršić.

Piršić proziva političare jer nemamo strategiju za postfosilno doba, a razlog za nekorištenje potencijala obnovljivih izvora leži i u jakim lobijima, smatra ovaj aktivist. Cijena takve nespremnosti mogla bi biti astronomska.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!